Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

מוזיאון הוותיקן

המדריך השלם שאתם חייבים לקרוא!

אז מאיפה מתחילים?

הוותיקן - מבט מלמעלה

3 הדרכים הפופולריות ביותר לבקר במוזיאון הוותיקן

ישנן כמה דרכים שונות כדי להיכנס ולבקר במוזיאון הוותיקן – אלו הם 3 האפשרויות הפופולריות ביותר בקרב המטיילים ברומא:

1. כניסה עצמאית למוזיאון הותיקן – הדרך הפופולרית ביותר לבקר במוזיאון הוותיקן בקרב המטיילים ברומא, היא באמצעות כניסה עצמאית ללא סיור מודרך. הכרטיסים הרגילים למוזיאון כוללים כניסה למתחם המוזיאונים, כולל הקפלה הסיסטינית (הכנסייה עם ציורי הקיר המפורסמים "בריאת העולם" ו-"יום הדין" של מיכלאנג'לו וציורי קיר מפורסמים של אמנים נוספים) שהיא גולת הכותרת של מוזיאון הוותיקן.

מכיוון שזאת הדרך הפופולרית ביותר לבקר במוזיאון הוותיקן, התורים בקופות הכרטיסים ארוכים מאוד, במיוחד בעונות התיירות, ויכולים לקחת למעלה משעה של המתנה. הפתרון הפשוט והידוע ביותר כדי לעקוף את התורים, הוא לרכוש מראש באמצעות האינטרנט כרטיסים מהירים למוזיאון (Fast Track Ticket) שיקנו לכם כניסה מהירה בתאריך ובשעה שבחרתם ללא המתנה בתורים בקופות.

תוכלו לרכוש כרטיסים כאלו באמצעות אתרים כרטיסים שעובדים באופן רשמי עם מוזיאון הוותיקן כמו אתר "Tiqets" (בעמוד הבא) שנחשב לאחד הפופולריים ביותר בקרב המטיילים הישראלים או אתר "Getyourguide" (בעמוד הבא) ואתרים נוספים אחרים. עלות הכרטיסים נעה בין 30 ל-40 יורו לאדם.

2. כניסה למוזיאון הוותיקן עם סיור מודרך – אופציה פופולרית לא פחות ומומלצת ביותר, היא לבקר במוזיאון הוותיקן באמצעות סיור מודרך. כניסה באמצעות סיור מודרך בהחלט מעשירה את הביקור במוזיאון ותעניק לכם ערך מוסף עם דגש על החלקים החשובים שכדאי לדעת על המוזיאון וגם תקל עליכם בכניסה למוזיאון ללא תורים וסיבוכים.

עלות סיור מודרך למוזיאון הוותיקן נעה בין 65 יורו ל-150 יורו לאדם בהתאם לסוג הסיור ולמתחמים הנכללים בסיור. משך הזמן ממוצע של סיור מודרך במוזיאון הוותיקן נע בין שעתיים ל-3 שעות. ניתן למצוא מגוון סיורים מודרכים למוזיאון בעמוד הבא.

3. כניסה משולבת למוזיאון הוותיקן עם אטרקציות נוספות – הדרך השלישית הפופולרית לבקר במוזיאון, היא באמצעות כרטיס משולב יחד עם אטרקציות ידועות ברומא. במרבית המקרים, כרטיס משולב יעניק לכם הנחה כוללת על האטרקציות ויוכל לחסוך לכם לא מעט כסף אם בכל מקרה התכוונתם לבקר בעוד אטרקציות ידועות ברומא.

הכרטיס המשולב הפופולרי ביותר הוא הכרטיס הבא שמציע לכם כניסה משולבת לוותיקן ולקולוסיאום בכרטיס אחד. מחיר הכרטיס עומד על 87 יורו לאדם והוא זול משמעותית אם הייתם קונים כרטיסים בודדים לכל אחת מהאטרקציות האלו.

גם הכרטיס הבא, שמציע לכם כניסה משולבת לוותיקן ולבזיליקת פטרוס הקדוש (כולל טיפוס לכיפה) הוא פופולרי מאוד והוא עולה כ-80 יורו לאדם. מטיילים רבים בוחרים בכרטיס זה ונהנים מהנחה משמעותית.

מוזיאון וותיקן ברומא

חשוב לדעת: בזיליקת פטרוס הקדוש הידועה, ממוקמת גם היא במתחם הוותיקן אך אינה כלולה בכרטיס למוזיאון הוותיקן. אמנם הכניסה לבזיליקה עצמה היא חינמית, אך אם אתם מעוניינים לעלות לכיפה של הבזיליקה (Dome) שהיא גולת הכותרת של המקום, תצטרכו לרכוש כרטיס מיוחד לשם כך (תוכלו למצוא את כל המידע בהרחבה בעמוד שלנו באתר בעמוד הבא) או לחילופין, לרכוש כרטיס משולב כמו זה למשל.

מה אפשר לראות במוזיאון הוותיקן?

אמנם מכנים אותו "מוזיאון הוותיקן", אך למעשה מדובר במתחם שלם של מוזיאונים רבים הנמצאים סמוך אחד לשני בתוך מתחם גדול יותר המכונה "קרית הוותיקן". במתחם תמצאו מוזיאונים וגלריות רבות וגם את ארמון האפיפיור המפורסם.

בין המוזיאונים והאיזורים שכלולים במתחם הגדול, ניתן לציין את מוזיאון פיו קלמנטינו, מוזיאון פיו קריסטיאנו, מוזיאון גרגוריאנו אטרוסקו, המוזיאון האתנוגרפי המסיונרי, מוזיאון קיאראמונטי, מוזיאון גרגוריאנו אג'יציו, חדרי רפאל, גלריית המפות, אוסף האמנות הדתית בת זמננו, גלריית הציורים המפורסמת Pinacoteca וכמובן הקפלה הסיסטינית המפורסמת.

מבין המוצגים הרבים ומוקדי העניין השונים במוזיאון הוותיקן, ניתן לומר ללא ספק כי הקפלה הסיסטינית, היא הידועה והמוכרת ביותר בקרב התיירים הרבים. מדובר בכנסייה הממוקמת בתוך מתחם ארמון האפיפיור המעוטרת בציורי קיר מיוחדים (המכונים "פרסקו") שנוצרו ע"י גדולי אמני איטליה של המאה ה-15 וה-16.

הציור המפורסם ביותר בקפלה הסיסטינית ואולי אף האחראי הראשי לפרסומה הרב, הוא הציור המפורסם של מיכלאנג'לו "בריאת האדם", המציג את אלוהים כאדם מואנש עם זקן לבן וגלימה לבנה, שכמעט נוגע באדם המצויר עירום לגמרי. מלבד הציור המפורסם, ניתן למצוא בקפלה יצירות נוספות של מיכלאנג'לו שנוצרו במסגרת עבודתו "יום הדין האחרון" הכולל 314 דמויות, וכן, עבודות אמנות של אמנים נוספים מפורסמים כמו בוטיצ'לי ואחרים.

צפו בסרטון הבא שייקח אתכם לסיור וירטואלי במוזיאוני הוותיקן ובבזיליקת פטרוס הקדוש באורך של כ-45 דקות:

איך מגיעים למוזיאון הוותיקן

מוזיאון הוותיקן ממוקם בקריית הוותיקן שהיא אחד המקומות המרכזיים ביותר ברומא ותוכלו להגיע בכל כלי תחבורה שתחפצו מכל נקודה ברומא בקלות ובמהירות. 

הגעה למוזיאון הוותיקן במטרו: יש לקחת את את קו A, ולרדת בתחנות S.Pietro-Musei Vaticani או Cipro ומשם יש ללכת כ-10 דקות הליכה.

הגעה למוזיאון הוותיקן בטראם (חשמלית): יש לקחת קו 19 ולרדת בתחנת Piazza del Risorgimentoץ משם יש כ-5 דקות הליכה.

הגעה למוזיאון הוותיקן באוטובוס: קו 49 מגיע ממש סמוך למתחם המזיאון וקווים נוספים כמו 32, 81, 982, 492, 990 עוצרים בתחנות סמוכות (Via Leone IV / Via degli Scipioni או Piazza del Risorgimento).

הגעה למוזיאון הוותיקן במונית: ישנה תחנת מוניות (Rank) מסודרת בכיכר המרכזית ממול המוזיאון.

שעות הפעילות למבקרים

מוזיאון הוותיקן פתוח בכל השנה (למעט מועדים מיוחדים), בכל ימות השבוע למעט ימי ראשון בין השעות 09:00 בבוקר ועד 18:00 בערב (הכניסה האחרונה מתאפשרת עד השעה 16:00) מלבד ימי שישי בהם הוא פתוח עד השעה 22:30 בערב וימי שבת בהם הוא פתוח עד השעה 20:00 בערב.

מוזיאון וותיקן (9)

מה עוד אפשר לראות באיזור מוזיאון הוותיקן?

מוזיאון הוותיקן ממוקם באחד האיזורים הכי מרכזיים ברומא ומסביבו תוכלו למצוא עשרות אטרקציות ומוקדי עניין הכי ידועים בעיר. מכיוון שהביקור במוזיאון מסתכם בכמה שעות בלבד, מרבית המטיילים בוחרים לשלב טיולים וביקורים באטרקציות נוספות באיזור. הנה כמה המלצות לאטרקציות ומוקדי עניין מרכזיים שנמצאים בסביבת המוזיאון:

טירת סנט אנג'לו – טירת סנטאנג'לו (Castel Sant'Angelo) היא אחד המבנים הידועים והמרשימים ביותר ברומא ונחשבת ליעד תיירותי ופופולרי מאוד בקרב תיירים מכל העולם. מדובר במבנה מעגלי מרשים ביותר הממוקם במרכז רומא (כ-10 דקות הליכה ממוזיאון הוותיקן) על גדות נהר הטיבר המפורסם שחוצה את העיר. 

בתוך המצודה, שוכן מוזיאון מעניין ומרתק המציג את ההיסטוריה הארוכה שעבר המבנה לצד ההיסטוריה המרתקת של רומא באופן כללי כולל היסטוריה מודרנית של עצמאות איטליה. אם תבחרו להיכנס לבפנים, תוכלו לעבור בין חדרי האפיפיורים הרבים והמסדרונות הסודיים ששימשו את האפיפיורים השונים. לחצו כאן לקריאה מורחבת על ביקור בבזיליקת פטרוס הקדוש.

גני הותיקן – גני הוותיקן הם גנים ופארקים עירוניים פרטיים השייכים לאפיפיור ומשתרעים על למעלה ממחצית שטחה של העיר הוותיקן. הגנים, המכסים כ-23 דונם, הוקמו בתקופת הרנסנס והבארוק ומעוטרים במזרקות ופסלים ונחשבים לאטרקציה פופולרית מאוד בקרב מטיילים רבים ברומא. הכניסה לגנים מוגבלת ודורשת הזמנה מראש. תוכלו להזמין כרטיסים לסיור מודרך הכולל ביקור במוזיאון יחד עם ביקור בגני הותיקן באמצעות האתר הבא.

כיכר נבונהכיכר נבונה (Piazza Navona) היא אחת הכיכרות המפורסמות והיפות ביותר ברומא. הכיכר ממוקמת במרכז העיר, בלב רובע פריונה ההיסטורי, כ-15 דקות הליכה ממוזיאון הוותיקן. הכיכר נבנתה במאה ה-15 על שרידי האצטדיון של דומיטיאנוס מהמאה ה-1 לספירה. המזרקות המפורסמות של כיכר נבונה שנבנו ע"י גדולי האמנים האיטלקיים כמו ברניני וג'קומו דלה פורטה הפכו את הכיכר לאחד המונומטים הידועים ביותר ברומא. הכיכר מלאה בחנויות ומסעדות רבות ותוכלו למצוא שם הזדמנויות מעולות לארוחת צהריים וערב.

מלונות ליד מוזיאון הוותיקן

לינה באיזור מוזיאון הוותיקן היא אפשרות פופולרית ביותר בקרב מטיילים ברומא ורבים בוחרים ללון באחד מאינספור המלונות הפרוסים באיזור. כמה מהמלונות המומלצים והפופולריים ביותר באיזור מוזיאון הוותיקן הם מלון פסיפיק (Hotel Pacific), מלון רלה דיי פאפי (Hotel Relais Dei Papi) ומלון מאמה שלטר רומא (Mama Shelter Roma).

שאלות נפוצות על מוזיאוני הוותיקן שכדאי לדעת

כמה זמן לוקח לסייר במוזיאוני הוותיקן?

מוזיאוני הוותיקן כוללים למעלה מ-1,400 אולמות וגלריות, על פני שטח עצום. סיור מלא ומקיף יכול לקחת יום שלם או אפילו יותר אף מרבית המטיילים מצליחים להפיק את המיטב בכשעתיים עד 3 שעות לכל היותר.

האם ניתן לצלם במוזיאונים?

ברוב מתחמי המוזיאונים מותר לצלם ללא פלאש, אך יש כמה אזורים (כמו הקפלה הסיסטינית למשל) שבהם אסור לצלם בכלל.

האם יש דרישות לבוש מיוחדות להיכנס למוזיאון?

כן, יש להקפיד על לבוש צנוע (ללא כתפיים חשופות, מכנסיים/חצאיות מעל הברך). לבוש לא הולם עלול להשאיר אתכם מחוץ למוזיאון.

האם יש אפשרות לאחסון תיקים או מעילים?

ישנו שירות השכרת לוקרים בכניסה למוזיאונים.

טיפים לביקור במוזיאון הוותיקן ממטיילים ישראלים שכבר ביקרו שם

 • "מקום מהמם. המוזיאון הטוב בעולם! יצירות אומנות מופלאות ועתיקות ואווירה נפלאה. פנו לכם זמן רב כדי לטייל בכל המתחם כמו שצריך".
 • "תורים מטורפים בחוץ ומאוד חם ברוב הזמן. כדאי מאוד לקנות כרטיסים באינטרנט מראש ולעקוף את התור".
 • "פנו לכם לפחות שלוש שעות (במידה והייתם חכמים ורכשתם כרטיסים באינטרנט. במידה ולא, חמש שעות)".
 • "מומלץ לקחת הדרכה. אני גיליתי המון דברים שבחיים לא הייתי יודע אותם בלי ההדרכה. לא חובה עם מדריך אנושי. אפשרי גם אוזניות. לי זה עזר".
 • "הקפלה הסיסטינית זה משהו לא מהעולם הזה. לא לפספס. חלב רק שאסור לצלם".
 • "לא לפספס את גלריית המפות וחדרי רפאל. חוויה עצומה".
 • "חשוב להגיע בלבוש מתאים וצנוע. אחרת לא נותנים להיכנס לחלק מהמקומות".
 • "תור תור תור. לקנות רק כרטיס VIP מאתר tiqets, אחרת, אל תלכו לשם. חבל לכם על הזמן. דמיינו 3 מיליון מבקרים בשנה ועכשיו תדמיינו איך נראה התור".
 • "מבחינתי אפשר לסכם את המוזיאון בשלושה מקומות לראות – הקפלה הסיסטינית, חדרי רפאל וחדרי המפות. על כל השאר, לא יהיה סוף העולם אם תוותרו".
 • "מומלץ לבקר גם בגנים הסמוכים (בתשלום נוסף). שווה ביותר".

עוד מידע על רומא באתר מטיילים בעולם

 • הכנו לכם את המדריך המושלם למציאת מלונות מומלצים ברומא שזכו בביקורות הגולשים הטובות ביותר ברשת בכל הפרמטרים. מדריך חובה.
 • מטיילים עם ילדים ברומא? בואו לקרוא את המדריך המקיף ביותר ברשת שכתבנו באתר על רומא עם ילדים ב-2024.
 • בואו להכיר אטרקציות מומלצות ברומא שכל תייר חייב להכיר. כל המידע שצריך לדעת לרבות מחירים, כרטיסים, שעות פעילות, דרכי הגעה ועוד.
 • כדי להצליח באמת ליהנות מאינספור האפשרויות שמציעה רומא, כדאי מאוד להירשם לסיורים מאורגנים ברחבי העיר. הנה כמה סיורים ברומא שיעזרו לכם את להכיר את העיר מכיוונים שונים ומשונים.
 • לא רק בתוך רומא: אספנו לכם מבחר איכותי של טיולים יומיים מחוץ לרומא שיוסיפו הרבה ערך מוסף לחופשה שלכם.

תוכן עניינים